Kırmızı et özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Ancak toplumumuzda kırmızı et ile alakalı doğru sanılan yanlış bilgiler de maalesef yaygın bir biçimde mevcut. İşte bazı yanlış bilgiler ve doğruları:

“Kırmızı Et Kilo Artışına Sebep Olur”
En başta et yemenin şişmanlattığı düşüncesi vardır. Kilo almanıza sebep olan şey, aşırı yağlı ve karbonhidratlı besinler tüketip bu besinlerden aldığınız enerjiyi harcamamanızdır. Bu yüzden de bu besinler vücutta depolanırlar ve kilo artışına sebep olurlar. Bu durum hamur işi gıdalar ve şerbetli tatlılar gibi yağın, şekerin bol olduğu gıdalarda geçerliyken kırmızı et için sanılanın aksine böyle bir durum söz konusu değildir. Kırmızı et, sporla ve diyetle birlikte bilinçli şekilde tüketildiğinde sağlıklı kilo almanıza ve vücut direncinizi korumanıza yardımcı olur.

“Kırmızı Et Sağlıksızdır”
Kırmızı et; içerdiği vitamin, mineral, antioksidan maddeler ve çeşitli besleyici unsurlardan dolayı insan sağlığı için kritik bir role sahiptir. Birçok insan, yağlı olduğu gerekçesiyle kırmızı etin sağlıksız olduğunu düşünse de kırmızı etin sadece %3’ünü yağ oluşturmaktadır. Bunun yanında ise etin %75’ini su, %20’sini protein, %1’ini karbonhidrat, yine %1’lik bölümünü vitamin ve mineraller içerir. Ancak pişirme işleminden sonra ise kırmızı et, suyunun bir kısmını kaybeder ve böylece 100 gram etin yaklaşık 35 gramını protein oluşturur. Ayrıca kırmızı et demir ve çinko kaynağıdır. Sağlıksız kilo alma korkusuyla etten kaçınan insanlar günlük protein ve demir ihtiyaçlarından yoksun kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar.

“Kırmızı Et Kalp Hastalıklarına ve Kolesterole Sebep Olur”
Kırmızı etin sağlıksız kilo almaya sebep olduğu düşüncesi bir yana, kırmızı etin kolesterol sorunlarının temeli olduğu gibi bir yanılgı da mevcuttur. Bu korkuyla kırmızı etten kaçarak kırmızı et tüketmemeye çalışan insan sayısı da pek fazladır. Özellikle kalp ve kolesterol hastaları ile kilo sorunu yaşayanlar kırmızı ete bir düşman gözüyle bakabiliyorlar. Ancak bu tarz rahatsızlığı olanların kırmızı eti hayatlarından tamamen çıkarmaları da doğru değildir.

Kırmızı et kolesterol yönünden zengin bir besin maddesi olmakla birlikte, kolesterol dendiğinde akla direkt olarak olumsuz şeylerin gelmesi de yanlış bir algıdır. Kolesterol vücuttaki bazı hormonların ve hücre yapı taşlarının oluşumunda önemli bir etkene sahiptir. Bu konuda yanlış olan et yeme alışkanlığının kolesterole sebep olduğudur. Doğru olan ise tıpkı her besinin olduğu gibi etin de aşırı tüketiminin sağlığa zararlı olabileceğidir. Unutmamalı ki kırmızı et temel besin kaynaklarımızdandır.

Siz de et severlerdenseniz; ülkemizin farklı yörelerine ait birçok lezzeti, kırmızı ve beyaz etin birçok çeşidini, Pirzolacı Yusuf’a özel soslar ve tariflerle deneyebilirsiniz.